ЈАБОЛКО, СИНИ СЛИВИ

СО ХЕЛДА

Стерилизирана храна со посебна нутритивна употреба за доенчиња над 5-месечна возраст. Детска храна за доенчиња и мали деца. Соодветна за самостојно хранење или меѓуоброк – десерт, со прекрасен вкус и без дополнително загревање.
Прозивод без глутен
Без додаден шеќер
Содржи млечен протеин
Без консерванси, вештачки бои и ароми
 
Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод:
Енергетска вредност: 288 kJ / 69 kcal
Јаглехидрати: 16,70 gr (од кои шеќери: 3,75 gr)
Масти: 0,33 gr (од кои заситени 0,11 gr)
Протеини: 1,90 gr
Сол: 0,02 gr
Растителни влакна (фибри): 1,8 gr

Употреба:
Користете за самостојно или меѓу хранење (како десерт), без загревање. При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Промешајте добро пред употреба. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 24 часа.

Внимание:
Овој производ содржи млеко! Не е соодветен за деца со алергии на оваа состојка. Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Пире од јаболко 40,4%, пире од сини сливи 20,7%, вода, брашно од хелда 4,1%, концентрат од грозје, млеко во прав, био-оризово брашно, концентрант од бозгел, концентрат од лимон.