ЈАБОЛКО

И ПРАСКА СО УРДА

Стерилизирана храна со посебна нутритивна употреба за доенчиња над 5-месечна возраст. Детска храна за доенчиња и мали деца. Соодветна за самостојно хранење или меѓуоброк (како десерт), со прекрасен вкус и без дополнително загревање.
Содржи глутен
Содржи Витамин Ц
Без консерванси, вештачки бои и ароми

Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод:
Енергетска вредност: 278 kJ / 66 kcal
Јаглехидрати: 16,29 gr (од кои шеќери: 12,94 gr)
Масти: 0,33 gr (од кои заситени 0,16 gr)
Протеини: 2,28 gr
Сол: 0,02 gr
Растителни влакна (фибри): 2,17 gr
Витамин Ц: 10 mg (40% од препорачаната доза за доенчиња)
 
Употреба:
Користете за самостојно или меѓу хранење (како десерт), без загревање. При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Промешајте добро пред употреба. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 24 часа.

Внимание:
Овој производ содржи глутен! Не е соодветен за деца со алергии на оваа состојка.
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Пире од јаболко 49,1%, пире од праска 28%, лесна урда 9%, вода, шеќер од трска, овесено брашно, пченкарно брашно, регулатор на киселост: лимонска киселина, Витамин Ц (L-аскорбинска киселина).