ЈАБОЛКО, КРУША

И БИСКВИТИ

Стерилизирано овошно-зрнесто пире за доенчиња над 5-месечна возраст. Детска храна за доенчиња и мали деца, соодветна за самостојно хранење или меѓуоброк – десерт.
Содржи глутен
Содржи млечен протеин
 
Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод:
Енергетска вредност: 312 kJ / 74 kcal
Јаглехидрати: 17,10 gr (од кои шеќери: 3,3 gr)
Масти: 0,5 gr (од кои заситени 0,2 gr)
Протеини: 2,3 gr
Сол: 0,002 gr
Растителни влакна (фибри): 1,8 gr

Употреба:
Користете за самостојно или меѓу хранење (како десерт), без загревање. При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Промешајте добро пред употреба. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°) максимум 24 часа.

Внимание:
Овој производ содржи млеко, јајца и пченично брашно! Не е соодветен за деца со алергии на овие состојки.
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.
 
Состав:
Пире од јаболко 30%, вода, пире од курша 20%, шеќер, бисквити 8% (пченично брашно, јајца, шеќер), млеко во прав, брашно од ориз, пченкарно нишесте, регулатор на киселост: лимонска киселина, антиоксиданс: аскорбинска киселина.