ЈАБОЛКО

И БОРОВИНКА

Стерилизирано овошно пире за доенчиња над 5-месечна возраст.
Детска храна за доенчиња и мали деца.
Без глутен
Без консерванси, вештачки бои и ароми
Содржи Витамин Ц
 
За производството на 100 гр пире се користени 93,8 гр овошје.

Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод: 
Енергетска вредност: 240 kJ / 57 kcal
Јаглехидрати: 16,2 gr (од кои шеќери: 12,7 gr)
Масти: 0,3 gr (од кои заситени 0,17 gr)
Протеини: 0,3 gr
Сол: 0,02 gr
Растителни влакна (фибри): 2,5 gr
Витамин Ц: 10 mg (40% од препорачаната доза за доенчиња)
 
Употреба:
При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Промешајте добро пред употреба. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (при температура до 10 C°), максимум 24 часа.
 
Внимание:
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.
 
Состав:
Вкупна содржина на овошно пире 79,8% (јаболко 73,6%, боровинка 6,2%), вода, шеќер од трска, пченкарен скроб, био полнозрнесто оризово брашно, концентрат од бозгел, Витамин Ц (L-аскорбинска киселина).

.