ЈАБОЛКО

И БАНАНА СО ХЕЛДА

Стерилизирана храна со посебна нутритивна употреба за доенчиња над 5-месечна возраст. Детска храна за доенчиња и мали деца. Соодветна за самостојно хранење или меѓуоброк (како десерт), со прекрасен вкус и без дополнително загревање.
Производ без глутен
Без додаден шеќер
Содржи млечен протеин
Без консерванси, вештачки бои и ароми

 

Нутритивни вредности за 100 гр готов производ:
Енергетска вредност: 288 kJ / 69 kcal
Јаглехидрати: 16,74 gr (од кои шеќери: 4,78 gr)
Масти: 0,32 gr (од кои заситени 0,12 gr)
Протеини: 2,06 gr
Сол: 0,02 gr
Растителни влакна (фибри): 1,63 gr

Употреба:
Користете за самостојно или меѓу хранење (како десерт) без загревање. При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Промешајте добро пред употреба. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 24 часа.

Внимание:
Овој производ содржи млеко! Не е соодветен за деца со алергии кон оваа состојка. Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Пире од јаболко 41,4%, пире од банана 16,6%, вода, брашно од хелда 3,1%, концентрат од грозје, млеко во прав, био оризово брашно, концентрат од лимон.