ШПАГЕТИ

СО ПИЛЕ И СИРЕЊЕ

Готово месно-зеленчуково јадење соодветно за доенчиња после 8-миот месец. Стерилизирана храна со посебна нутритивна употреба. Храна за здрава и балансирана исхрана на доенчиња и мали деца. Количината одговара на една порција за соодветна возраст.
Без додадена сол
Содржи глутен
Без консерванси, вештачки бои и ароми

Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод:
Енергетска вредност: 289 kJ / 69 kcal
Јаглехидрати: 8,87 gr (од кои шеќери: 5,49 gr)
Масти: 2,83 gr (од кои заситени 0,66 gr)
Протеини: 3,95 gr
Сол: 0,10 gr
Растителни влакна (фибри): 1,94 gr
 
Употреба:
При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. По отворањето, стоплете (во “водена бања”) до телесна температура. По топлењето, размешајте добро и внимателно проверете ја температурата пред хранењето. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 24 часа.
 
Внимание:
За добро здравје на Вашето дете не додавајте сол во пирето!
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.
 
Состав:
Морков, домат на коцки 19,5%, пилешки гради 8%, целер, кромид, концентрат од бело грозје, шпагети (пченично брашно од тврда пченица) 4,5%, сирење 2.5%, сончогледово масло, гликозен сируп, пченкарно нишесте.