ШПАГЕТИ

БОЛОЊЕЗЕ

Стерилизирана храна со посебна нутритивна употреба. Храна за здрава и балансирана исхрана на доенчиња и мали деца. Количината одговара на една порција за соодветна возраст. Готово месно-зеленчуково јадење соодветно за доенчиња после 8-миот месец.
Без додадена сол
Содржи глутен
Без конзерванси, вештачки бои и ароми

Нутритивни вредности за 100 гр готов производ:
Енергетска вредност: 256 kJ / 61 kcal
Јаглехидрати: 11,92 gr (од кои шеќери: 4,42 gr)
Масти: 0,37 gr (од кои заситени 0,11 gr)
Протеини: 2,97 gr
Сол: 0,06 gr
Растителни влакна (фибри): 0,95 gr

Употреба:
При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. По отворањето, стоплете (во “водена бања”) до телесна температура. По топлењето, размешајте добро и внимателно проверете ја температурата пред хранењето. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 24 часа.
 
Внимание:
За добро здравје на Вашето дете не додавајте сол во пирето!
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Вода, морков 17%, доматно пире, говедско месо 10%, шпагети (пченично брашно од тврда пченица, вода) 6,3%, био-брашно од ориз, праз, кромид, гликозен сируп.