ФИН ЗАЈАК

И ПИЛЕ СО ЗЕЛЕНЧУЦИ

Стерилизирана храна со посебна нутритивна употреба. Храна за здрава и балансирана исхрана на доенчиња и мали деца. Количината одговара на една порција за соодветна возраст. Готово месно-зеленчуково јадење соодветно за доенчиња после 6-тиот месец.
Без додадена сол
Без глутен
Без консерванси, вештачки бои и ароми

Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод:
Енергетска вредност: 227 kJ / 54 kcal
Јаглехидрати: 7,49 gr (од кои шеќери: 3,64 gr)
Масти: 2,28 gr (од кои заситени 0,53 gr)
Протеини: 2,295 gr
Сол: 0,08 gr
Растителни влакна (фибри): 1,42 gr

Употреба:
При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. По отворањето, стоплете (во “водена бања”) до телесна температура. По топлењето размешајте добро и внимателно проверете ја температурата пред хранењето. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 24 часа.

Внимание:
За добро здравје на Вашето дете не додавајте сол на пирето!
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Бујон од месо, вкупно зеленчук 37% (моркови 30%, пашканат 7%), мехнички обескоскено месо од пиле 6% и од зајак 4%, пченкарно нишесте, доматено пире, гликозен сируп, сончогледово масло. Може да содржи траги од: глутен (<20мг/кг), соја и сенф.