ТЕЛЕШКО

СО ЗЕЛЕНЧУК

Стерилизирана храна со посебна нутритивна употреба. Храна за здрава и балансирана исхрана на доенчиња и мали деца. Количината одговара на една порција за соодветна возраст. Готово месно-зеленчуково јадење соодветно за доенчиња после 6-тиот месец.
Без додадена сол
Без глутен
Без консерванси, вештачки бои и ароми

Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод:
Енергетска вредност: 210 kJ / 50 kcal
Јаглехидрати: 7,47 gr (од кои шеќери: 3,61 gr)
Масти: 1,78 gr (од кои заситени 0,41 gr)
Протеини: 2,39 gr
Сол: 0,08 gr
Растителни влакна (фибри): 1,42 gr
 
Употреба:
При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. По отворањето, стоплете (во “водена бања”) до телесна температура. По топлењето, размешајте добро и внимателно проверете ја температурата пред хранењето. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 24 часа.
 
Внимание:
За добро здравје на Вашето дете не додавајте сол во пирето!
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Бујон од месо, вкупно зеленчук 37% (моркови 30%, пашканат 7%), телешко месо 10%, пченкарно нишесте, доматено пире, гликозен сируп, сончогледово масло. Може да содржи трагови од: соја, млеко, риба и целер.