ПИРЕ

ОД ЈАБОЛКО

Стерилизирано овошно пире за доенчиња над 5-месечна возраст. Детска храна за доенчиња и мали деца.
Прозивод без глутен
Без додаден шеќер
Содржи Витамин Ц
Без консерванси, вештачки бои и ароми
Содржи природен шеќер
 
За производството на 100 гр пире се искористени 94,6 гр овошје.
 
Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод: 
Енергетска вредност: 167 kJ / 40 kcal
Јаглехидрати: 11,7 gr (од кои шеќери: 2,0 gr)
Масти: 0,3 gr (од кои заситени 0,18 gr)
Протеини: 0,4 gr
Сол: 0,017 gr
Растителни влакна (фибри): 2,4 gr
Витамин Ц: 10 mg (40% од препорачаната доза за доенчиња)

Употреба:
При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Промешајте добро пред употреба. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на  температура до 10 C°), максимум 48 часа.

Внимание:
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Пире од јаболко 80%, вода, пченкарен скроб, био полнозрнесто оризово брашно, Витамин Ц (L-аскорбинска киселина).