ПИРЕ

ОД СИНИ СЛИВИ

Стерилизирано овошно пире за доенчиња над 5-месечна возраст. Детска храна за доенчиња и мали деца.
Прозивод без глутен
Без додаден шеќер
Содржи Витамин Ц
Без консерванси, вештачки бои и ароми
Содржи природен шеќер
 
Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод: 
Енергетска вредност: 259 kJ / 61 kcal
Јаглехидрати: 14,1 gr (од кои шеќери: 6,2 gr)
Масти: 0,2 gr (од кои заситени 0,04 gr)
Протеини: 0,7 gr
Сол: 0,02 gr
Растителни влакна (фибри): 1,6 gr
Витамин Ц: 10 mg (40% од препорачаната доза за доенчиња)

Употреба:
При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Промешајте добро пред употреба. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 48 часа.

Внимание:
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Пире од сини сливи 65%, вода, пченкарен скроб, био полнозрнесто оризово брашно, Витамин Ц (L-аскорбинска киселина).