ПИРЕ ОД МОРКОВ

Стерилизирана зеленчукова храна за доенчиња над 4-месечна возраст. Детска храна за доенчиња и мали деца.
Прозивод без глутен
Без додадена сол
Без консерванси, вештачки бои и ароми
 
Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод: 
Енергетска вредност: 113 kJ / 27 kcal
Јаглехидрати: 7,9 gr (од кои шеќери: 4,7 gr)
Масти: 0,14 gr (од кои заситени 0,03 gr)
Протеини: 0,61 gr
Сол: 0,13 gr (содржината на сол се должи исклучиво на содржината на природен натриум)
Растителни влакна (фибри): 2,11 gr

 

Употреба:
При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. По отворањето, стоплете (во “водена бања”) до телесна температура. По топлењето, размешајте добро и внимателно проверете ја температурата пред хранењето. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 24 часа.

Внимание:
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Пире од морков 63,8%, вода, гликозен сируп, нишесте, антиоксиданс L–аскорбинска киселина.