ПИРЕ ОД БРОКУЛА

Стерилизирана зеленчукова храна за доенчиња над 4-месечна возраст. Детска храна за доенчиња и мали деца.
Производ без глутен
Без додадена сол
Без консерванси, вештачки бои и ароми

Нутритивни вредности за 100 гр готов производ: 
Енергетска вредност: 85 kJ / 20 kcal
Јаглехидрати: 4,45 gr (од кои шеќери: 1,62 gr)
Масти: 0,15 gr (од кои заситени 0,01 gr)
Протеини: 2,22 gr
Сол: 0,02 gr (содржината на сол се должи исклучиво на содржината на природен натриум)
Растителни влакна (фибри): 1,97 gr

Употреба:
При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. По отвoрањето, стоплете (во “водена бања”) до телесна температура. По топлењето, размешајте добро и внимателно проверете ја температурата пред хранењето. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 24 часа.

Внимание:
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Пире од брокула 65%, вода, шеќер од трска, оризово брашно, антиоксиданс L-аскорбинска киселина.