ПИРЕ

ОД БАНАНА

Стерилизирано овошно пире за доенчиња над 4-месечна возраст. Детска храна за доенчиња и мали деца.
Без глутен
Без додаден шеќер
Содржи Витамин Ц
Без консерванси, вештачки бои и ароми
Содржи природен шеќер

Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод: 
Енергетска вредност: 298 kJ / 70 kcal
Јаглехидрати: 16,2 gr (од кои шеќери: 11,6 gr)
Масти: 0,2 gr (од кои заситени 0,05 gr)
Протеини: 0,9 gr
Сол: 0,03 gr
Растителни влакна (фибри): 1,3 gr
Витамин Ц: 10 mg (40% од препорачаната доза за доенчиња)

Употреба:
При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Промешајте добро пред употреба. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 48 часа.

Внимание:
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Пире од банани 61%, вода, пченкарен скроб, био-полнозрнесто оризово брашно, Витамин Ц (L-аскорбинска киселина), регулатор на киселост: лимонска киселина.