КРУША

И ЈАБОЛКО

Стерилизирано овошно пире за доенчиња над 5-месечна возраст.
Детска храна за доенчиња и мали деца.
Без глутен
Без додаден шеќер
Содржи Витамин Ц
Без консерванси, вештачки бои и ароми
Содржи природен шеќер
 
За производството на 100 гр пире се користени 94,3 гр овошје.
 
Нутритивни вредности за 100 гр готов производ: 
Енергетска вредност: 247 kJ / 58 kcal
Јаглехидрати: 13,4 gr (од кои шеќери: 8,9 gr)
Масти: 0,3 gr (од кои заситени 0,04 gr)
Протеини: 0,4 gr
Сол: 0,02 gr
Растителни влакна (фибри): 2,8 gr
Витамин Ц: 10 mg (40% од препорачаната доза за доенчиња)
 
Употреба:
При отворање на теглата, капачето мора да “пукне”. Промешајте добро пред употреба. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 24 часа.
 
Внимание:
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.
 
Состав:
Вкупна содржина на овошно пире 84% (круша 48%, јаболко 36%), вода, пченкарен скроб, био-полнозрнесто оризово брашно, регулатор на киселоста: лимонска киселина, Витамин Ц (L-аскорбинска киселина).