КОМПИР СО ТИКВА

Стерилизирана зеленчукова храна за доенчиња над 4-месечна возраст. Детска храна за доенчиња и мали деца.
Прозивод без глутен
Без додадена сол
Без консерванси, вештачки бои и ароми
 
Нутритивни вредности за 100 гр готов прозивод: 
Енергетска вредност: 196 kJ / 46 kcal
Јаглехидрати: 10 gr (од кои шеќери: 2 gr)
Масти: 0,1 gr (од кои заситени 0 gr)
Протеини: 1,0 gr
Сол: 0,02 gr (содржината на сол се должи исклучиво на содржината на природен натриум)
Растителни фибри: 1,1 gr

Употреба:
При отвoрање на теглата, капачето мора да “пукне”. Одвојувањето на течност е природен процес и не е штетно. По отворањето, стоплете (на “водена бања”) до телесна температура. По топлењето, размешајте добро и внимателно проверете ја температурата пред хранењето. Неискористеното количество добро затворете го и чувајте го во фрижидер (на температура до 10 C°), максимум 24 часа.

Внимание:
Производот да не се користи ако капачето не е вдлабнато во средината и се вдлабнува под притисок.
Да се чува од влага, замрзнување и директна сончева светлина. Чувајте на собна температура.

Состав:
Зеленчуци 53% (компир 28%, тиква 25%), вода, брашно од компир 1,5%, нишесте, антиоксиданс: аскорбинска киселина.